
Većina ljudi poznaje kraticu "Živi slobodno ili umri".
No to je samo polovica fraze, evo i cijelog izraza:
"Živi slobodno ili umri, smrt nije najgore zlo".
"...Smrt nije najgore od zala", naglasio je i podcrtao general John Stark, 31. srpnja 1809 godine.
Muntazar al-Zaidi, irački novinar koji je skinuo i bacio svoje cipele na predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, George W. Bush-a, tvrdi je da je bio mučen električnim šokovima, a sada nakon što je pušten iz zatvora u Bagdadu zahtijeva izvinjenje.
U svom govoru poslije oslobođenja zbog dobrog ponašanja, nakon odsluživanja kazne devet mjeseci od dosuđenih tri godine zatvora, gospodin Zaidi, tridesetogodišnjak, je naveo i da su ga više puta tukli i šibali u prvih nekoliko dana pritvora.
Irački novinar je u televizijskoj kući gdje je zaposlen, na konferenciji za novinare objasnio kako su njegovi postupci bili motivirani onim što on naziva ugnjetavanje i ponižavanje Iračana pod okupacijom SAD-a.
Muntazar je rekao da iako je sada slobodan, njegova je zemlja i dalje u zarobljeništvu.
Gospodin Zaidi je bio zatvoren zbog nasrtaja na stranog šefa države.
Muntazar al-Zaidi je prošle godine na 14 Prosinac, na konferenciji za novinare bacio svoje cipele na ondašnjeg predsjednika Sjedinjenih Američkih Država uz povike: "Ovo je poljubac za rastanak od iračkog naroda, pseto. Ovo je od udovica, siročadi i onih koji su ubijeni u Iraku".
Izjavio je kako je bacanje cipela na ratnog zločinca Busha bio njegov odgovor na vapaje žrtava sukoba.
"Kriminalac i ubojica je stajao tamo i očekivao da ćemo bacati cvijeće na njega"?
Je li postupak iračkog novinara opravdan?
George W. Bush je naredio invaziju i okupaciju Iraka koja evo traje već dugi niz godina, taj rat skupa s onim u Afganistanu košta preko 3 triliona dolara, broj iračkih žrtava je 1,339,771, a posljedice zagađenja osiromašenim uranom će Irak podnositi nekoliko milijardi godina.
Iako je predsjednik Bush sa smiješkom uspješno izbjegao cipelu u letu prema njemu, incident je izazvao veliku sramotu i za njega, a bogami je pocrvenio i irački premijer Nouri al-Maliki.
Postupak iračkog novinara je naišao na odobravanje širom svijeta, njegov se lik koristio u online igrama i na majicama.
Gospodin Zaidi se suočava s novim, vrlo različitim životom od prijašnjeg kada je radio kao novinar za malu privatnu televiziju Al-Baghdadia koja mu je redovno isplaćivala plaće dok je bio u zatvoru.
Trenutno za njim postoji velika potražnja i nude mu se poslovne ponude u inozemstvu, što uopće ne začuđuje budući da je u očima mnogih ispao heroj.
Poziva ga libijski lider Gadafi, a venecuelanski predsjednik Hugo Chavez mu nudi državljanstvo i $100.000 dolara.
Zaidi je rekao svojoj braći iz zatvora u posljednjih nekoliko dana da želi nastaviti raditi sa siromašnim Iračanima i sa onima u nepovoljnom položaju zbog šest godina okupacije.